Menu Zavřeno

Vbočený malíček

Vbočený malíček, varózní malíček, Digitus minimus varus nebo také Quintus varus. Více názvů, stejný význam. Jak vzniká a jak jej navrátit? Hledala jsem články a studie o narovnání malíčku cvičením. Nenašla. Narozdíl od informací o operacích a korektorech. Naroubovala jsem dosud získané metodiky a informace na malíček. A narovnala jej. Později i u svých svěřenců.

Vbočený malíček se projevuje vzhledem. Dle situace jde ruku v ruce s nestabilitou kotníku, bolestí v oblasti nártu, plochou příčnou klenbou, bolestí chodidla, nepružným došlapem, brněním chodidel, únavovou zlomeninou, ohnutými prsty, přetížením vnější strany nohy aj.

U malíčku, stejně jako u vbočeného palce (Hallux valgus), můžeme pozorovat tzv. bunion. Odkloněním prstu se obnaží hlavička jeho kloubu. Hlavička ční do strany. Na obrázku je též pozorovatelná. Může být bolestivá. Existuje lékařský zákrok, který kloub zarovná useknutím. Tím se chodidlo nefyziologicky zúží. Tam, kde se chodidlo mělo opírat, chyběl malíček a zákrokem chybí navíc část kosti. Výzkumy uvádí komplikace operace zahrnující recidivu, neúplnou úlevu od bolesti, bolestivé jizvy, vykloubení. A nemožnost došlápnutí na nohu během hojení.

Proč se malíček stává vbočeným neboli varózním?

Vbočení je trojrozměrné. Malíček jde do vnější rotace, addukce a flexe. V prvním článku se ohýbá do vnější strany. Poslední článek se zakřivuje dovnitř a přibližuje se k sousedním prstům. Další zdroj uvádí dorzální flexi v transverzální rovině. Neboli jeho sevření. Nahmatání počátečního kloubu prstu nám pomůže odhadnout míru jeho změny.

Příčiny dostupné z internetu se zdánlivě neshodnou. Pohled na problematiku není ucelený.

Lidsky bych popsala problematiku takto. Malíček neví, kde je jeho místo a jak se zapojit. Zaujme nijakou pozici. Z důvodu nečinnosti reverzibilně „zakrní“.

K jeho návratu je třeba diagnostika držení těla, včetně chování chodidla. Vbočený malíček bývá v kombinaci se spadlou příčnou klenbou a také spadlou vnější podélnou klenbou.

Třetí klenba je málo známá a je třeba ji zahrnout do terapie.

Dále koukám výše. Na postavení kyčlí, práci spodního břicha aj.

Malíček může být jen špičkou ledovce a poukazovat na otázku držení těla. Nelze opomenout vliv tvaru konvenční obuvi.

Příčiny vzniku dostupné z internetu:

Režimová opatření

  • Vyvarovat se úzkým botám → boty s dostatečným prostorem pro prsty nabízí obuv typu barefoot (široká špička, podrážka ohebná do všech směrů a kopírující terén, rovná podrážka, bez odpružení, bez opory kotníku, lehká). Existují i kompromisní typy bot, například s lehkým odpružením.
  • V lékařství se užívají ortézy, korektory, protizánětlivé léky, kortikoidy, náplasti na případná kuří oka.

Za zmínku stojí i tejpy, které mají slibný podpůrný efekt. Zde je studie z roku 2021.

Terapie vbočeného malíčku cvičením

S vbočeným malíčkem lze pracovat. Pro začátek se mi osvědčila Dornova metoda PLUS. Jedná se o druh osteopatie (jemné manuální rovnání kostí). Poté učíme malíček nové pohyby. Neoslovujeme jen nohu, ale učíme mozek vysílat správné signály. Posilujeme nohu jinak, než byla zvyklá. Postupuji od izolovaného pohybu ke komplexnímu. Izolované pohyby odvozuji z anatomie a funkce. S komplexními pohyby umí hezky pracovat Spirální dynamika a DNS.

Sleduji způsob zatížení chodidla, napětí extenzorů prstů, práci flexorů prstů, klenby, středu těla aj. Není výjimkou kombinace s vbočeným palcem a kladívkovými prsty. Vídám v kombinaci s běháním přes patu.

Stejně jako ostatní změny držení těla vyžaduje i tato houževnatost a čas. Není to o počtu nacvičených minut. Ale o celkové změně používání těla. S konkrétními cviky do začátku.

Někdy je třeba pracovat s každým prstem zvlášť. Samozřejmostí je současné uvolnění vybraných oblastí a výběr bot, který umožní prstům pracovat.

Aby se mohla dodržet minimálně tříbodová opora nohy, je třeba mít všechny opěrné body v pořádku. Včetně malíčku. Pak se mohou klenout všechny klenby.

Důležité je uvědomění, že malíček potřebujeme. Již to nám dává motivaci nacházet cestu a postavit se pevně na své nohy:)

2 Comments

    • strenerkou.cz

      Pěkný den Petro,

      workshop již proběhl. Je možné domluvit osobní konzultaci a cvičení. Napíši Vám mail.

      Ať se daří,

      Bára

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.