Menu Zavřeno

Motivace – jak začít běhat

Přála bych každému ten pocit. To, co každý běžec zná. Endorfiny, svoboda, odpoutání od denního stereotypu, vyčištění hlavy, pocit z dobře odvedené práce, kochání přírodou, lehkost. A pak také ty „přízemnější“ benefity, kvůli kterým většina lidí začíná běhat – hubnutí, zpevnění postavy, moci si dopřát nějakou dobrůtku. Možná by bylo lepší to dělat opačně. Začít běhat kvůli prvně jmenovaným důvodům a ta estetická stránka se poté dostaví přirozeně, bez nátlaku.

A jak toho dosáhnout? Na to není univerzální odpověď, ale pro začátek uvádím příklad kolegy trenéra z bývalé práce. Začal běhat kvůli prvně zmíněným důvodům. Chtěl vědět, co na tom běhání lidé mají a byl sportovně založený. Uběhl několik tréninků a nic moc. Jelikož měl silné odhodlání, vydržel a za dva měsíce přišel zlomový bod. Nyní běhá půlmaratony s krásnými časy. Náš atletický trenér říkal, že po prvních dvou měsících přichází zlepšení. Že by náhoda? Jakmile běh začne člověku alespoň trochu jít, dostaví se minimálně jeden z krásných běžeckých pocitů. Lehkost. Znáte činnost, která by vám šla od ruky, měla skvělý vliv na psychickou a fyzickou stránku a přitom vás nebavila a nedávala smysl? Já ne. Na to se nabalují další a další věci, které Vás budou k běhu přitahovat…. A to je ten zlomový okamžik… 

A jak na to v praxi? Stačí vyjít ven a nepřepálit začátek. Pokud jste začátečník, máte dokonce pár výhod. Vaše časy se budou vždy zlepšovat i při lehkém trénování. Toho využijte! Začněte zvolna (při počátku zadýchávání hned přejděte v chůzi), tréninky rozdělte do spousty krátkých úseků (např. minuta chůze, minuta běh, minuta pozvolný jogging po 20 minut, 2 – 3x týdně). „Oťukněte“, jak Vaše tělo bude reagovat na nový pohyb. Pokud Vás začnou bolet svaly, dejte si druhý den volno, následující den lehký jogging a po zahřátí se protáhněte. Pokud Vás začnou bolet okostice (bolest na holeni při dopadu), poohlédněte se po měkkém terénu a zaměřte se na správný došlap. Také dočasně snižte počet běžeckých tréninků a zvyšte počet silových tréninků bez doskoků na nohy a trénink všeobecné vytrvalosti, např. spinning a plavání.

Výhodou začátečníka je absence zažitých chyb. Je to nepopsaný tvárný list papíru, kdy nevíte, kam až Vás běhání zavede:) Vyvarujte se chybám, které by se časem hůře napravovaly. Začátečníka nepoznám podle tempa, ale techniky běhu. A jakou úlohu může sehrát trenér, pokud se rozhodnete začít pod vedením?

  1. Natočit svěřence na video a vysvětlit, na čem je třeba pracovat a proč
  2. Ukázat, jak dýchat
  3. Ukázat, jak dělat pohyby správně a jak je zautomatizovat
  4. Zařadit cvičení na střed těla a unilaterální cvičení (tzn. na každou stranu zvlášť)
  5. Nastavit zátěž. Udělat trénink rozmanitým, progresivním a zábavným.
  6. Nastavit pravidelnost. Domluvený trénink se těžko odkládá a pravidelné tréninky se časem změní v návyk.

Třeba i Vy budete jednou psát článek, jak se z neběžce či věčného začátečníka stal běžec tělem i duší:)